UPOZORNĚNÍ! ZAVŘENO OD 27.- 29.10. Z DŮVODU INVENTŮRY A STÁTNÍHO SVÁTKU. Objednávky budeme expedovat 26. a 30. 10. Děkujeme za pochopení.

X

Mykózy kůže a nehtů na nohou

Tento článek napsala pro www.profi-pedikura.cz  PharmDr. Pavla Šubrtová, odborná farmaceutka    

V dnešní době pozorujeme prudký nárůst mykotických onemocnění kůže a nehtů na nohou, což je dáno moderním způsobem života, který zahrnuje častější návštěvy hromadných sportovišť, včetně jejich společných sprch, šaten a saun, kde dochází k rychlejšímu šíření infekčního agens mezi množstvím vnímavých osob. Je třeba zohlednit i fakt, že v populaci přibývá osob s poruchami celkové a lokální imunity. Infekci podpoří nošení neprodyšného oblečení a obuvi, jelikož ve vlhkém a teplém prostředí se plísním a kvasinkám velmi dobře daří. Povrchové mykózy jsou infekční houbová onemocnění, která se častěji dělí podle původců onemocnění do tří kategorií na dermatofytózy, kandidózy a keratomykózy. Dermatofyta jsou houby, které způsobují onemocnění, která se odborně nazývají tinea. Na rozvoji této infekce se však podílejí tzv. predispoziční faktory, jako je dlouhodobá aplikace antibiotik, které narušují normální mikroflóru hostitele, konkurenční infekce, poranění kůže či sliznic nebo trvale zvlhčení kůže. Tinea pedis je nejčastější dermatofytóza vůbec a odhaduje se, že se její výskyt mezi dospělými blíží až k 50%. Projevuje se obvykle zarudnutím a bělavým povlakem v posledním meziprstí nohou, což je doprovázeno svěděním. Po nějaké době se obtíže zmírní, svědění ustoupí, onemocnění se projevuje pouze olupováním suchých šupinek a tím se dále šíří do dalších meziprstí. Čas od času se přidruží bakteriální infekce, které způsobí mokvání, otok a může dojít až k zánětu prstů. I po trvalém vyléčení mykózy nohou zůstává trvalý sklon k recidivám, proto se i léčba pokud možno zahajuje lokálně tinkturami, krémy a mastmi obsahující léčiva zvaná antimykotika. Lokální léčiva se musejí aplikovat v dostatečném rozsahu, patřičně dlouho, i nějakou dobu po viditelném zhojení a v určité denní frekvenci.  Na vlhké formy jsou vhodnější tinktury, na suché formy zase spíše masti a krémy. Pokud léčba nezabírá, nasadí se antimykotika celková, tedy tablety, které se musejí polykat. Je třeba si však uvědomit, že bez navazujícího preventivního opatření se onemocnění brzy vrátí, jelikož léčba pouze jednorázově odstraní původce onemocnění. Prevence spočívá v nošení vzdušné obuvi, bavlněných ponožek, pokud se nohy často potí, je vhodné používat přípravky proti pocení nohou a nohy často větrat. Obuv by se měla dvakrát do týdne dezinfikovat antimykotickým sprejem. Starší obuv, která byla nošena před vyléčením mykózy, je také třeba vydezinfikovat. Po návštěvě rizikových zařízení jako jsou bazény, či společné sprchy je třeba ošetřit nohy preventivně protiplísňovým přípravkem.

Pojmem onychomykóza se označuje mykóza nehtů, která též bývá nejčastěji způsobena dermatofyty, ale může být způsobena například kvasinkami, či saprofytickými houbami. Celkově asi jen polovina všech nehtových onemocnění je způsobena houbami. Proto stanovení diagnózy je možné pouze za pomoci mykologického vyšetření u lékaře. Vyvolatelé infekce pronikají do nehtového lůžka, nehet je deformovaný, žlutě zbarvený drobivý v okraji nehtu a později v celém rozsahu bývá rozšíření a zbytnění rohové vrstvy. Toto onemocnění by se nemělo podceňovat, jelikož hrozí přenesení infekce na další části těla, ale může vyústit i v závažný problém například až v gangrénu prstů u diabetiků.  Vzhledem k charakteru onemocnění, které má souvislost se snížením funkce imunitního systému je vhodné zamyslet se nad vlastním životním stylem, začít aktivně podporovat imunitu, omezit spotřebu veškerých slazených nápojů, jídla a pečivo obsahující bílou mouku, jelikož tyto podporují růst kvasinek a jiných hub. Doporučuje se konzumace probiotických kultur a přípravků, které mohou podpořit imunitní systém.

Všechna houbová onemocnění kůže a nehtů jsou obtížně léčitelná a velmi snadno a rády se vracejí zpět. Postižení často nedodržují léčebný program a navíc jsou i nedostatečně informováni, což vede k šíření nákazy. Riziko nákazy je všude tam, kde může dojít k odloupnutí šupinek kůže, které jsou kontaminovány zárodky hub, výjimkou tedy nejsou pedikérská pracoviště, kam by nemocní vůbec před dokončením léčby neměli přicházet. Je tedy na erudovaných a kvalifikovaných pracovnících pedikérských salónů, aby dokázali odhadnout možné onemocnění zákazníka a na potenciální houbovou infekci upozornili, doporučili návštěvu lékaře a učinili taková opatření, aby nemohlo dojít k nákaze dalšího zákazníka tzn. vysterilizovat a vydezinfikovat nástroje, podlahy a místa, kde došlo ke kontaktu s postiženým. Ručníky a prádlo, které přišlo do kontaktu vyprat na 95°C.

                                                                                                                                                                                            PharmDr. Pavla Šubrtová, odborná farmaceutka

Přípravky na mykózy ZDE