Péče o nástroje a pomůcky

01.09.2014
Péče o nástroje, dezinfekce, sterilizace - pedikúra,manikura. Dezinfekce, sterilizace, péče o nástroje a další používané pomůcky je v dnešní době nutností a musí probíhat za podmínek daných příslušnou legislativou - vyhláškou MZ ČR

Péče o nástroje a pomůcky v oborech pedikúra, manikúra a podologie - dezinfekce, sterilizace a následné ošetření nástrojů.

V dnešní době má každý pacient právo na kvalitní a bezpečné ošetření, a proto by si měl vybírat taková pracoviště, kde je tento přístup samozřejmostí.
Dezinfekce, sterilizace,péče o nástroje a další používané pomůcky je v dnešní době nutností a musí probíhat za podmínek daných příslušnou legislativou - vyhláškou MZ ČR viz.níže. Znamená to používání schválených sterilizátorů, dezinfekcí, indikátorů, postupů a vedení evidence o těchto úkonech, tak aby to vše vyhovovalo legislativě a následným pravidelným kontrolám z hygieny. Celý tento proces se musí provádět všude tam, kde se provádí mokrá nebo přístrojová pedikúra nebo manikúra.


V případě, že spotřebitel používá nástroje pouze pro svou osobní potřebu, měl by také dodržet některé hygienické postupy, jako je například dezinfekce nástrojů, občasné promazání a také uchovávání nástrojů v prostředí, ve kterém by zabránili případnému rezavění.

Upozornění! Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou, by měli používat speciálně vyrobené nástroje a pomůcky, aby předešli drobným poraněním. Používáním ostrých nebo špičatých pomůcek a nástrojů při pedikúře nebo manikúře může snadno dojít k poranění, které potom můžou vést ke vzniku nebezpečné infekce.


Společnost Credo Solingen si tyto problémy uvědomuje, a proto uvedla na trh kompletní speciální řadu „CREDO-med“ pro diabetiky". Hroty kleštiček a nůžek jsou zaoblené. Časy ostrých hran odzvonily také pilníkům a škrabkám. Kovové škrabky nahradily keramické škrabky, které velmi jemně zabraňují vzniku ztvrdlé kůže. Výrobky řady Credo-med pro diabetiky jsou navíc vyrobeny z hypoalergických materiálů, a proto jsou vhodné a optimální pro další citlivou skupinu osob. Největší pozornost, však byla věnována výběru materiálů. Kleštičky na nehty a kleštičky na kůžičku jsou k dostání ve vysoce kvalitních provedeních. Pomůcky vyrobené z matného chromu jsou ideální pro každodenní používání, zatímco výrobky z nerezavějící oceli používají především profesionálové.

Další informace k řadě  Credo-med pro diabetiky  naleznete ZDE.

 

Jednotlivé typy péče o nástroje na pedikúru a manikúru:

1) Mechanická očista/dekontaminace nástrojů a pomůcek na pedikúru, manikúru - biologické nečistoty se odstraní tamponem nebo kartáčkem pod tekoucí vodou, potom se použije chemická desinfekci ponořením příp. vystříkáním nástroje k tomu určeným desinfekčním přípravkem.

POZOR! V případě potřísnění krví je toto nedostatečné! Nutno použít sterilizaci.

Po mokré mechanické očistě je naprosto nezbytné nástroj důkladně osušit, klouby a spoje dosušit horkým vzduchem a následně nástroj ošetřit jemným lubrikačním olejem, který vytlačuje vlhkost i z nepřístupných částí nástroje a tím značně prodlužuje jeho životnost a zamezuje rezavění.

2) Dezinfekce nástrojů na pedikúru a manikúru - zničení choroboplodných mikroorganismů chemickou cestou v žádném případě nemůže nahradit sterilizaci! Dezinfekcí nikdy nedosáhneme dokonalé čistoty, např. neničí vir HIV. Chemická dezinfekce se provádí ponořením příp. vystříkáním nástroje pouze k tomu určeným dezinfekčním přípravkem. Roztok se musí připravit vždy přesně podle návodu výrobce. I zde platí, že pro delší životnost výrobku je vždy důležité po vyjmutí z dezinfekční lázně nástroje dokonale osušit jemným hadříkem a následně všechny klouby nástrojů ošetřit jemným lubrikačním olejem, který zamezuje rezavění.

Přípravky vhodné k dezincekci naleznete ZDE.


3) Sterilizace a sterilizační cyklus  - je několik činností díky, kterým se úplně odstraní/usmrtí  živé  mikroorganizmy, které definuje příslušná legislativa.

a) Sterilizace

POZOR! Nástroje s niklovou nebo chromovanou povrchovou úpravou jsou nevhodné ke sterilizování! Do sterilizátorů používáme pouze nástroje tepelně tvrzené. Výrobci jsou nástroje označeny jako STAINLESS, INOX NEBO Rostfrei.

 Vysterilované nástroje jsou sterilní tj. lékařsky čisté. Sterilizované nástroje jsou i vydezinfikované. Od určité teploty (v závislosti na tlaku) ničí vir HIV. Používají se buď parní sterilizátory nebo horkovzdušné sterilizátory. Teploty a doba potřebná pro dokonalou sterilizaci jsou přesně určené výrobcem a je tudíž nutné je dodržovat.

Sterilizace ve sterilizátoru probíhá za podmínek daných příslušnou legislativou (vyhláška MZ ČR 195/2005 Sb., ČSN EN 285 - velké parní sterilizátory, ČSN EN ISO 13060 - malé parní sterilizátory). Sterilizační cyklus v parním sterilizátoru se validuje v rámci požadavků normy ČSN EN ISO 16775-1 (Sterilizace výrobků pro zdravotní péči - Sterilizace vlhkým teplem - Část 1: Požadavky na vývoj, validaci a průběžnou kontrolu sterilizačního postupu pro zdravotnické prostředky).

Typy sterilizátorů:
• parní sterilizátor s gravitačním odvzdušněním (pouze malé parní sterilizátory s programy typu N) nebo vývěvou sterilizující při teplotách 121 °C nebo 134 °C;
• malý parní sterilizátor s objemem komory do 55 l, kde současně nelze sterilizovat 1 sterilizační jednotku (54 l, zkr. STJ, angl. S.U.);
• velký parní sterilizátor s objemem komory od 71 l do cca 900 l, schopné sterilizovat vsázku o objemu alespoň 1 STJ, v jednodveřovém nebo prokládacím (dvoudveřovém) provedení, s vývěvou a elektrickým vyvíječem páry, připojením na centrální rozvod medicinální páry, nebo s parním výměníkem;
• horkovzdušný sterilizátor s nucenou cirkulací vzduchu sterilizující při teplotách 160 °C, 170 °C nebo 180 °C; nízkoteplotní chemické sterilizátory (ethylenoxidové, formaldehydové, peroxidové/plazmové);
• radiační sterilizátor (expozice 25 kGy).

b) Sterilizační cyklus

Sterilizační cyklus je kontrolován externími chemickými indikátory (tzv. procesové testy) a interními chemickými testy (tzv. multiparametrové - chemické testy) dle požadavků normy ČSN EN ISO 11140, ČSN EN ISO 11552 a biologickými testy (dle ČSN EN 866). Přesné použití a počet testů na jeden sterilizační cyklus definuje legislativa (vyhláška MZ ČR 195/2005 Sb.).

               

Jsme připraveni Vám odborně poradit nejen s vhodnosti použití nástrojů pro jednotlivé druhy péče, ale také Vám připravíme komplexní hygienické programy včetně dodání všech potřebných dezinfekcí, sterilizátorů, indikátorů, tak aby vše vyhovovalo platným normám a byla dodržena maximální ochrana zdraví, jak pacienta, tak ošetřující osoby.

Veškeré přípravky na dezinfekci a sterilizaci naleznete zde.


Vybírejte z top značek